Ana SayfaDoğayı KaydetAyder Yaylası, Rize

Ayder Yaylası, Rize

Ayder Yaylası, Kackar Dağları‘nın eteklerinde yer alan 1350 metre rakımlı bir yayladır. Yayla, Türkiye’nin en popüler yaylalarından biridir ve yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Yaz aylarında serin havası, yayla turizmi, trekking ve doğa yürüyüşleri için harika bir yerdir. Kışın ise kayak merkezi olarak tercih edilmektedir.

Ayder Yaylası, tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengindir. Yaylada bulunan eski Osmanlı köyleri, taş konaklar ve ahşap evler ziyaretçilerin ilgisini çeker. Yaylada ayrıca Ayder Kaplıcaları bulunur. Ayder Kaplıcaları, doğal mineralli suyuyla ünlüdür ve cilt problemleri, romatizma, kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Yaylada doğal güzellikler de oldukça fazladır. Ayder Yaylası’na doğru yolculuk yaparken muhteşem manzaralarla karşılaşacaksınız. Yaylada yer alan şelaleler, doğal göletler, nehirler ve ormanlar, ziyaretçilerin nefesini keser. Özellikle Çinçiva Şelalesi, yaylanın en ünlü turistik noktalarından biridir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylası‘nda yapılacak birçok aktivite vardır. Yaylada trekking, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, at binme, rafting, kayak gibi birçok açık hava aktivitesi yapılabilir. Ayrıca yaylada yerel yemekler de oldukça ünlüdür. Ayder yaylasında Rize’nin yöresel yemekleri ve Karadeniz mutfağı lezzetleri tadabilirsiniz.

Ayder Yaylası‘na ulaşım oldukça kolaydır. Rize şehir merkezine yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunan yaylaya, özel araçlarla veya minibüslerle ulaşım mümkündür. Yaylada konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Konaklama seçenekleri arasında pansiyonlar, oteller ve bungalov evler bulunur.

Yaylada bulunan Ayder Şelalesi, ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken bir doğal güzelliktir. 30 metre yükseklikten dökülen şelale, çevresindeki yeşil doğa ile birleşerek nefes kesen bir manzara sunar. Ayder Yaylası’nın bir diğer doğal güzelliği de Gelin Tülü Şelalesi‘dir. Adını, çevresindeki kayaların görüntüsünden alan şelale, ziyaretçilerin favori duraklarından biridir.

Ayder Yaylası‘na gitmek için en uygun zamanlar yaz ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında, yayla serin havasıyla sıcaktan kaçanlar için ideal bir tatil yeridir. Sonbaharda ise yaprakların değişen renkleri, yaylanın muhteşem güzelliğini daha da artırır. Ancak kış aylarında yayla karla kaplanır ve ziyaretçiler kış sporlarının keyfini çıkarabilirler.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

En Popüler Paylaşımlar