Ana SayfaDoğayı KaydetŞehriban Kanyonu, Kastamonu

Şehriban Kanyonu, Kastamonu

Türkiye’nin henüz keşfedilmemiş doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Şehriban Kanyonu, Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunuyor. Dik yamaçların yer yer birbirine yaklaşmasıyla kanyonun iki ucundaki mesafe 1 metreye kadar düşse de ortaya muazzam bir manzara çıkıyor. İlk defa 1997 senesinde Atlas ekibi tarafından geçilen kanyon halen tam anlamıyla keşfedilmiş değil.

Neredeyse bin metre yüksekliğe ulaşan yamaçların arasındaki dar noktadan hat boyunca akan bir çay bulunuyor. Çayın döküldüğü yerde ciddi bir akım bulunuyor ki insanın baş etmesi son derece zor. Bundan mütevellittir ki Şehriban Kanyonu’na ‘Ölümle Dans Kanyonu’ da deniyor.

Şehriban Kanyonu
Şehriban Kanyonu

Küre Dağları’nın ikinci kez bölme özelliğini taşıyan debisi, yaz yağmurları sebebiyle yükseliyor. Fazlaca su taşıma potansiyeline sahip Şehriban Kanyonu’nda gezmek yer tüyler ürpertici olsa da asla unutulmayacak bir deneyim olarak hayatınızdaki yerini alacak.

Şehriban Kanyonu, yürüyüş parkurları, doğal kaynak suları ve muhteşem doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine birçok aktivite seçeneği sunuyor. Kanyonun içinde yer alan yürüyüş yolları, ziyaretçilere doğal güzellikleri keşfetme imkanı sunuyor. Yürüyüş yollarının sonunda ise doğal havuzlar yer alıyor. Ziyaretçiler, doğal havuzlarda yüzebilir veya piknik yapabilirler.

Kanyonun çevresinde kamp yapmak da mümkün. Doğal güzellikler içinde kamp yapmak, özellikle doğa tutkunları için harika bir deneyim olabilir. Ayrıca, kanyonun etrafındaki dağlarda bulunan kale kalıntıları ve kaya mezarları da tarihi ve kültürel açıdan ziyaret edilmeye değer.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

En Popüler Paylaşımlar