Ana SayfaAklımdaki SorularUzayda Bir Silahla Ateş Etsek Ne Olur ?

Uzayda Bir Silahla Ateş Etsek Ne Olur ?

Uzayda Bir Silahla Ateş Etsek Ne Olur? Uzay gibi oksijen bulunmayan bir ortamda ateşleme etkisi oluşmaz. Buna rağmen bir silahla ateş edebilirsiniz. Çünkü modern silahlar kendi oksitleyicilerine sahipler. Yani ateşleme etkisi, o anda devreye giren bir kimyasal yardımıyla gerçekleşiyor. Dolayısıyla atmosferik oksijene ihtiyaç duymayan bir silahı evrenin her yerinde kullanmanız mümkün.

Silahı uzayda ateşlemek, merminin yaratacağı duman izinin şeklini değiştirir. Bu, namludan dışarıya doğru genişleyen bir küreye benzeyecektir. Tabi uzayda olduğunuz için Newton’ın 3. yasası uyarınca, o an uyguladığınız güce eşit oranda bir güçle geriye doğru gitmeye başlarsınız. Bu durum merminin hareket hızına göre değişim gösterir. Ancak kabaca bir tahminle; saniyede birkaç santimetre kadar bir hızla geriye gitmeye başlayacağınız söylenebilir.

Uzayda Ateş Etmek
Uzayda Ateş Etmek

Uzayda, ateş edilen mermi veya proje kütle çekimi olmadığı için sonsuza kadar hareket etmeye devam edecektir. Asla durmaz çünkü evren mermiden çok daha büyük bir hızla genişliyor. Bu yüzden onu durduracak hiçbir güç yok. Ama evren genişlemiyor olsaydı, o zaman her bir santimetre küpte bir iki atom olduğundan, bu atomlar onu yavaşlatır ve yaklaşık 10 milyon ışık yılı yol aldıktan sonra dururdu.

Şöyle diyelim ki bunu bir gezegenin yörüngesin de iken yaptınız. İşte o zaman kendinizi sırtınızdan vurma ihtimali de doğuyor. Nasıl mı? Silahı yatay bir şekilde ateşlerseniz, tüm gezegenin çevresini dolaştıktan sonra başladığı noktaya geri dönecektir. Tabi siz de bu arada belli bir hızla geriye savrulduğunuzdan aslında merminin tam bir tur atmasına bile gerek yok. Bu bir silahla değil ama farklı objelerde daha önce test edilmiş olan bir durumdur.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

En Popüler Paylaşımlar