Ana SayfaSağlık KaydetKene Nedir? Nasıl Korunmalı Ve Isırdığında Ne Yapılmalı?

Kene Nedir? Nasıl Korunmalı Ve Isırdığında Ne Yapılmalı?

Kene, genellikle ormanlık, çalılık ve yüksek otlaklı alanlarda yaşayan küçük kan emici parazitlerdir. Dünya genelinde yaklaşık 900 tür kene bulunmaktadır. Türkiye’de de birçok farklı tür kene yaşamaktadır.Yaz mevsiminin başladığı şu günlerde aşağıdaki bilgileri bilmek hayat kurtarabilir.

Kene popülasyonunun yoğun olduğu bazı iller şunlardır:

 1. Ormanlık alanları ve yüksek otlakları nedeniyle Trabzon
 2. Karadeniz bölgesindeki ormanlık ve yayla alanları nedeniyle Rize, Artvin, Giresun ve Samsun
 3. Doğu Anadolu bölgesindeki ormanlık alanlar nedeniyle Erzurum, Kars ve Ardahan
 4. Marmara bölgesindeki ormanlık alanlar nedeniyle Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Yalova
 5. Akdeniz bölgesindeki ormanlık ve yayla alanları nedeniyle Antalya ve Mersin
 6. Yozgat, Konya, Ankara ve Kayseri gibi illerde ormanlık ve yüksek otlaklı alanlar bulunmaktadır. Bu nedenle, bu illerde kene popülasyonu görülebilir.

Kene popülasyonu sadece bu illerle sınırlı değildir. Kene Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde görülebilir ve bu nedenle, kene ısırığına karşı her zaman dikkatli olmak gerekir.

Kene

Kene, insan ve hayvanların kanını emerek beslenir. Bu süreçte, bazı türlerinin taşıdığı hastalıklar insanlar ve hayvanlar için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle Lyme Hastalığı ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıklar, kene ısırığı sonrası insanlara bulaşabilen hastalıklardan bazılarıdır.Kene ısırmalarını önlemek için aşağıdaki önlemleri almak önemlidir:

 1. Giyim: Uygun giyim, kene ısırıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Açık renkli, uzun kollu ve uzun pantolonlu giysiler giymek kene ısırıklarından korunmanın ilk adımıdır. Ayakkabılar da kapalı ve sıkı olmalıdır.
 2. Kene önleyici spreyler: Kene önleyici spreyler, kene ısırıklarını önlemede oldukça etkilidir. Bu spreyleri vücudunuzun açık kalan kısımlarına (örneğin, boynunuza, bileklerinize ve ayak bileklerinize) uygulayabilirsiniz.
 3. Ormanlık alanlardan uzak durun: Kene genellikle ormanlık ve yüksek otlaklı alanlarda bulunur. Bu nedenle, kene popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde dolaşmaktan kaçınmak önemlidir. Ayrıca, yüksek otlaklı alanlarda yürürken dikkatli olun ve otların arasında yürümek yerine patikaları kullanın.
 4. Evcil hayvanlar: Evcil hayvanlarınızı düzenli olarak kene önleyici ilaçlarla koruyun. Ayrıca, evcil hayvanlarınızın kene taşıyabileceği bölgelerde dolaşmalarını önlemek için özellikle ormanlık ve yüksek otlaklı alanlarda dikkatli olun.
 5. Kene kontrolü: Kene ısırıklarından korunmak için vücudunuzu düzenli olarak kontrol edin. Kene, özellikle saçlı deri, kulak arkası, boyun, koltuk altı, kasık ve bacaklar gibi sıcak ve nemli bölgelerde saklanır. Bu bölgeleri düzenli olarak kontrol ederek kene ısırığından korunabilirsiniz.

Bu önlemler, kene ısırıklarını önlemede oldukça etkilidir. Ancak, kene ısırığından korunmak her zaman mümkün olmayabilir.Kene ısırığı sonrası belirtiler, genellikle 3-30 gün arasında ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve döküntü yer alabilir. Bu nedenle, kene ısırığına maruz kaldığınızda mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Sonuç olarak, kene ısırığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir durumdur.Dikkatli olunmasında fayda vardır.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

En Popüler Paylaşımlar