Ana SayfaAklımdaki SorularEvrenin En Soğuk Yeri Nerede ?

Evrenin En Soğuk Yeri Nerede ?

Evrenin en soğuk yeri, yalnızca birkaç derece üzerinde mutlak sıfır (-273,15°C) sıcaklığına sahip olan “boomerang bulutsusu” olarak bilinen bir nesnedir. Boomerang bulutsusu, Yeni Zelanda‘nın yaklaşık 5.000 ışık yılı uzaklığındaki bir bölgede bulunur.

Boomerang Bulutsusu (Evrenin En Soğuk Yeri)
Boomerang Bulutsusu (Evrenin En Soğuk Yeri)

Boomerang bulutsusu, 1980‘lerde keşfedildi ve adını, uçan bir boomeranga benzer şekli nedeniyle aldı. Bu bulutsu, sıcaklığı yaklaşık -272,15°C‘ye kadar düşen ve genişliği yaklaşık 1 ışık yılı olan bir gaz bulutudur. Bu çok düşük sıcaklık, bulutsunun içindeki toz ve gaz moleküllerinin kinetik enerjilerinin neredeyse tamamen yok olması nedeniyle oluşur.

Boomerang bulutsusu, sıcaklık açısından evrendeki en soğuk yer olarak kabul edilir. Ancak, evrenin daha soğuk bölgeleri de olabilir. Örneğin, karanlık madde ve karanlık enerji gibi evrendeki bilinmeyen maddelerin, sıcaklık açısından çok düşük sıcaklıklarda var olabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu maddelerin doğası henüz tam olarak anlaşılmadığı için, bu sıcaklıklar kesin olarak ölçülememiştir.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

En Popüler Paylaşımlar